Wczytuję dane...
Impregnacja Drewna

 

Próżniowo-ciśnieniowa - Metoda ta polega na wykorzystaniu zjawiska osmozy. Zmieniając warunki ciśnienia  w otoczeniu drewna powodujemy, że impregnat sam wciska się w przestrzenie międzykomórkowe  w całej podatnej na uszkodzenia objętości drewna. Trwałość   tak   zabezpieczonego   surowca, np. sosnowego   w warunkach narażenia na deszcze, mrozy, wysychanie itd. (wyroby ogrodowe)   to 20lat. Jako   więźba, pod   dachem, w warunkach w  miarę stabilnych i w miarę suchych to drewno jest praktycznie   niezniszczalne .
 

Skuteczność impregnacji drewna : ok 15-20 lat

 


 

 W każdym ogrodzie jednym z  głównych elementów prac w sezonie wiosna/lato  będzie odświeżanie bądź budowa drewnianych altan, płotów drewnianych  , tarasów czy mebli ogrodowych. Pamiętajmy, aby dobrze  zaimpregnować drewno z którego zrobiona jest nasza architektura ogrodowa  - inaczej barwa drewna szybko wypłowieje i  ulegnie zniszczeniu a malowanie będziemy musieli powtarzać co roku .
Najistotniejszą  rzeczą jest wybór odpowiedniego produktu z pośród wielu producentów impregnatów do drewna . Do mebli ogrodowych takich jak na przykład stoły piknikowe , ławki  ogrodowe  powinniśmy użyć lakierobejcy, która jest odporna na uszkodzenia  i zarysowania.  Do za bezpieczenia  tarasu wykonanego z deski tarasowej  świetnie nadaje się olej do drewna. Każdy producent powinien na opakowaniach umieszczać informację o miejscach stosowania
Grunt to podstawa

Grunt to podstawa

Wybierając samemu  impregnat w sklepie , upewnijmy się czy kompleksowo zabezpieczy on nasze drewno. Wiele tańszych preparatów , takich jak lakierobejce, oleje do drewna, lakiery czy lazury nie zawierają biocydów, które chronią przed pleśniami, grzybami czy owadami. Nie nadają się one zatem do stosowania na zewnątrz bez uprzedniego zagruntowania. Jedank dzięki stosowaniu impregnacji ciśnieniowej która zabezpiecz kopleksowo drewno można stosować nawet zastosować środki które nie posiadają  środków antygrzybowych  w celu dodatkowego zabezpieczenia np płotu lamelowego ,pergoli,altany  przed biokorozją, 

Co za dużo, to niezdrowo

Nakładanie zbyt grubych warstw to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Skutkuje on tym, że powierzchnia bardziej podatna jest na łuszczenie i pękanie. Zbyt gruba warstwa ponadto znacznie wydłuża czas schnięcia preparatu i psuje efekt dekoracyjny, gdyż zamiast podkreślić rysunek drewna, zupełnie go przykrywa. Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu przeczytajmy jego etykietę i zastosujmy się do umieszczonej na niej instrukcji użycia. Jeżeli producent lakierobejcy określa jej wydajność na 20 m2/litr i zaleca, aby nakładać jak najcieńsze warstwy, to zaufajmy jego rekomendacji.